Brownstone » Artykuły Instytutu Brownstone » Inna wojna nie do wygrania Bidena

Inna wojna nie do wygrania Bidena

UDOSTĘPNIJ | DRUKUJ | E-MAIL

Przemówienie Joe Bidena po klęsce w Afganistanie było przekonujące dla telewizji z jednego głównego powodu: oto urzędnik państwowy – człowiek piastujący urząd kiedyś nazywany „liderem wolnego świata” – uznający ograniczenia rządu. 

Bez względu na to, jak długo Stany Zjednoczone zostały, bez względu na to, ile żołnierzy rozmieszczą Stany Zjednoczone, bez względu na to, ile krwi i skarbów zostanie nałożonych na tę wojnę, Stany Zjednoczone nie mogą osiągnąć swoich celów. „Ile jeszcze istnień, Amerykanów, czy to jest warte? Ile niekończących się rzędów nagrobków na Cmentarzu Narodowym w Arlington? Moja odpowiedź jest jasna” – zapytał. 

„Pomimo tego, że spędziliśmy 20 lat i dziesiątki miliardów dolarów, aby zapewnić najlepszy sprzęt, najlepsze wyszkolenie i najlepsze zdolności afgańskim siłom bezpieczeństwa, nie mogliśmy dać im woli i ostatecznie zdecydowali, że nie będą walczyć dla Kabulu i nie będą walczyć o kraj” – dodał jego doradca ds. bezpieczeństwa narodowego. 

Słuchając, zacząłem zastępować jeden zestaw słów innym. Talibowie równają się SARS-CoV-2. Życie i fortuna straciły równe straty uboczne z blokad. Marzenie o wolnym i demokratycznym Afganistanie to naród bez patogenu, który powoduje Covid. Blokady, nakazy na stosowanie masek i szczepionek oraz inne środki łagodzące – wszystko to jest równoznaczne ze środkami stosowanymi przez 20 lat w celu osiągnięcia tego, co nieosiągalne. 

Dzień przed tym przemówieniem Bidena – które w końcu wyrażało pewien stopień pokory w prowadzeniu spraw publicznych i polityki zagranicznej – Anthony Fauci miał inne przesłanie dla narodu amerykańskiego. Dotyczyło to konieczności kontynuowania wojny domowej z Covid. 

„Odłóż na bok wszystkie te kwestie dotyczące wolności i wolności osobistych” – powiedział. „i uświadomić sobie, że mamy wspólnego wroga, a tym wspólnym wrogiem jest wirus. I naprawdę musimy iść razem, aby to osiągnąć. 

Dwa tygodnie na spłaszczenie krzywej zamieniły się w 18 miesięcy chaotycznej polityki, która pozbawiła Amerykanów wszystkich ich tradycyjnych założeń dotyczących ich praw i wolności. Nie wiedzieliśmy o tym – lub większość nie wiedziała – ale rząd może zamknąć nasze firmy, zamknąć nasze kościoły, opróżnić nasze szkoły, ograniczyć nasze podróże, oddzielić nas od bliskich, a wszystko to w imię zmiażdżenia wirusa. 

Równie dobrze moglibyśmy zastąpić zmiażdżenie wirusa wygnaniem talibów z życia publicznego w Afganistanie. Niektóre rzeczy, które rząd może zrobić; innych nie może zrobić. Dawno już minął czas, aby usłyszeć, jak amerykański prezydent to rozpoznaje. Teraz uznanie wymaga również wniosku krajowego. 

Wiadomości z Afganistanu przedstawiły światu nieznośnie tragiczny obraz. Bez względu na zakręcenie administracji Bidena, bez względu na to, co mówią gadające głowy, bez względu na to, ilu ekspertów jest tam, aby zapewnić ludzi, że to nie jest porażka, upokorzenie dla amerykańskiej polityki zagranicznej było widoczne jak nigdy dotąd. 

Wśród najbardziej szokujących zdjęć były zdjęcia z lotniska w Kabulu, gdzie tysiące Afgańczyków roiło się na asfalcie, błagając o wejście na pokład samolotów opuszczających kraj. Niektórzy trzymali się samolotów, gdy zbliżali się do pasa startowego. Mówi się, że kilku osobom udało się utrzymać skrzydła, gdy samolot wzbił się w powietrze, a następnie spadł i zginął. 

Obejrzałem film i nie mogę powiedzieć, czy to prawda, ale kwestia pozostaje. Cała scena nadaje nowe znaczenie słowu chaos, sprawiając, że nawet wyjście z Sajgonu w 1975 roku wydaje się w porównaniu z nim uporządkowane. Z pewnością były lepsze sposoby na zakończenie tego bałaganu, z pewnością sposoby, dzięki którym Stany Zjednoczone mogłyby lepiej chronić swoich partyzantów w terenie, z pewnością jakaś ścieżka prowadząca do uniknięcia tego nieszczęścia. 

Jednak zakończenie, które widzimy, było w jakiejś formie nieuniknione; Stany Zjednoczone tak naprawdę nie mogły tego wygrać. Biden ma rację. 

Stany Zjednoczone wkroczyły do ​​Afganistanu w 2001 roku, nie tylko po to, by ukarać sprawców 9 września, chociaż nigdy nie ustalono, że rząd miał coś wspólnego z finansowaniem lub planowaniem tego ataku. Decyzja o powtórzeniu porażki w stylu sowieckim w tym kraju była decyzją George'a W. Busha – jedną z wielu strasznych decyzji podjętych przez tę administrację w latach jej władzy (kolejną było spiskowanie w celu powstrzymania chorób). 

Szybko wypędzając talibów na wzgórza i od razu ogłaszając zwycięstwo, Stany Zjednoczone przyjęły bardziej ambitny ideologiczny cel przebudowy kraju w nowoczesną republikę demokratyczną. Z pewnością udałoby się to osiągnąć dzięki Midasowemu dotykowi amerykańskiej obecności wojskowej – tak samo, jak potęga USA mogłaby zniweczyć przypadki i sprawić, że wirus zniknął. 

Mów o całkowitym ignorowaniu historii! Nie jest tak, że tego niepowodzenia nie można było przewidzieć. Stany Zjednoczone poświęciłyby życie i skarby na daremną misję, tak jak wcześniej imperia brytyjskie i sowieckie. Nic nie mogło zmienić tego wyniku. Stany Zjednoczone musiały w pewnym momencie opuścić. Talibowie w pewnym momencie wrócili. Zamiast przygotowywać się i chronić, Stany Zjednoczone wpadły w panikę i po prostu pozwoliły, by wydarzenia rozwinęły się z ludźmi, z którymi walczyły przez 20 lat, odzyskując całkowitą hegemonię w ciągu kilku dni. Dwadzieścia lat pracy i poświęcenia zniknęło jak pył na wietrze. 

Przez te wszystkie lata Stany Zjednoczone twierdziły, że rząd w Afganistanie wcale nie jest jego marionetką, ale jest całkowicie legalny i wspierany przez ludzi. Dziesiątki tysięcy Afgańczyków, którzy pracowali z zagranicznymi okupantami, nie były wewnętrznie pogardzane, lecz szanowane jako agenci modernizacji. Nie byli podatni na obalenie, ale raczej reprezentowali jasną i całkowicie zachodnią wizję przyszłości kraju. Ci z nas, którzy mieli wątpliwości, byli rutynowo atakowani jako niepatriotyczni.

Dwadzieścia lat później, w ciągu tygodnia, zaledwie kilka miesięcy po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone wycofania się, talibowie przeprowadzili łatwy marsz zwycięstwa prosto do stolicy Kabulu i zainspirowali do szybkiej kapitulacji setek tysięcy wyszkolonych przez USA sił, które widziałem napis na ścianie. Nawet gdy Biden obiecał wysłać kolejne tysiące żołnierzy w celu przeprowadzenia uporządkowanej transformacji, ambasada USA została szybko opuszczona, a priorytetem stało się jak najszybsze wydostanie pracowników pomocy humanitarnej, reporterów oraz urzędników amerykańskich i ich sojuszników. 

Zazwyczaj rząd zajmuje się ukrywaniem swojej porażki. Tym razem ukrywanie się było niemożliwe. Urzędnicy administracji Bidena zostali rzuceni w telewizji, obwiniając administrację Trumpa, twierdząc, że było to zwycięstwo w przebraniu i tak dalej. Ale nic nie mogło zmienić wizerunku talibskich bojowników upajających się zwycięstwem w całym kraju, ku wiwatom wielu ludzi i przerażeniu wielu innych. Nawet teraz amerykańscy urzędnicy w telewizji wyjaśniają, w jaki sposób pracują nad uporządkowaną transformacją, kiedy powinno być jasne, że czyn został dokonany. 

Ile kosztowało 20 lat niewypowiedzianej wojny? Zabitych żołnierzy amerykańskich: 2,448. Zabitych wykonawców: 3,846. Afgańskie wojsko i policja zabitych: 66,000 47,245. Zabici cywile: 51,191 444. Zabitych talibów i bojowników ruchu oporu: 72 2. Martwi pracownicy pomocy: XNUMX. Martwi dziennikarze: XNUMX. Koszt długu tego fiaska z pewnością przekracza XNUMX biliony dolarów. Rząd Stanów Zjednoczonych ponosi większy i bardziej znaczący koszt: absolutne upokorzenie, które wiąże się z całkowitą porażką. 

Pod wieloma względami to, co pozostało z amerykańskiego imperium militarnego i gospodarczego, opiera się na postrzeganiu i historii, przekonaniu, że większość ludzi nie doceniała amerykańskiej siły przez większą część stulecia i generalnie okazało się, że się mylili. Katastrofy wojny koreańskiej i wietnamskiej zostały ostatecznie złagodzone przez zwycięstwo w zimnej wojnie. Tym razem jest inaczej. Utrata Afganistanu następuje po nieszczęściu wojny w Iraku, po której następuje jedynie wzrost i wzrost znaczenia Chin jako światowego supermocarstwa. 

Jeśli ktoś chciałby wyizolować jedną wadę rządu USA, to brakiem pokory byłoby przyznanie, że nie wszystko może być kontrolowane przez potęgę gospodarczą i militarną. Przykład minionych niepowodzeń w Afganistanie był dostępny dla wszystkich 20 lat temu, ale był on powszechnie ignorowany na rzecz mesjańskiej misji osiągnięcia niemożliwego i kontrolowania niekontrolowanego. 

Wspomnijmy jeszcze o kolejnej skrajnej porażce administracji George'a W. Busha z tamtych lat. W 2005 roku wpadł na genialny pomysł wykorzystania władzy rządu federalnego do łagodzenia choroby. Nakazy zostania w domu, zamknięcie szkoły i biznesu, próba stłumienia wirusa siłą, ograniczenia w podróżowaniu – każdy jego fragment został odwzorowany do 2006 r.. Plany leżały tam w większości niezauważone do 2020 roku, kiedy zostały wdrożone w sposób, który zrujnował amerykańską wolność. 

W ten sam weekend, kiedy katastrofa w Afganistanie została pokazana światu w telewizji, Fauci w telewizji mówił Amerykanom, że muszą oddać więcej ze swoich cennych swobód, aby przejąć kontrolę nad wariantem Delta. Jeśli kiedykolwiek w historii Amerykanie wreszcie zdali sobie sprawę, że nie mogą ufać swoim przywódcom, że powiedzą prawdę, to właśnie teraz. 

Moje ogólne wrażenie jest takie, że noszenie maski i dystansowanie się są w tym momencie całkowicie performatywne, podobnie jak walki w Afganistanie przez większą część 15 lat – performatywne w tym sensie, że nikt tak naprawdę nie wierzy, że to działa, ale bardzo realne pod względem kosztów. Nawet bary w Waszyngtonie mają znaki mówiące, że chociaż musisz mieć zakrytą twarz, aby wejść, możesz je natychmiast zdjąć, ponieważ „wiemy, że to głupie”.

Amerykanie udają, że przestrzegają zasad Covida i wierzą w nie, tak jak wspierany przez USA reżim w Afganistanie udawał, że rządzi krajem, a USA udawały, że prowadzą interesy wyzwolenia kraju z tyranii talibów. Obie polityki reprezentują pychę opartą na świadomej ignorancji historii i niechęci do przyznania się do granic władzy. Teraz rzeczywistość się cofnęła. Niezależnie od tego, czy nazwiemy tę rzeczywistość wariantem talibskim, czy deltą, rządy w końcu muszą uznać swoją niezdolność do spełnienia swoich najśmielszych marzeń o mocy doskonalenia świata. 

W dawnych czasach, zanim Stany Zjednoczone zostały uwikłane w niekończące się wojny, grono mądrych ludzi wiedziało, że kluczem do pokoju i dobrobytu na całym świecie nie jest wojna mesjańska, ale handel i dyplomacja. Tak też kiedyś zrozumieliśmy, że najlepszą ścieżką do zdrowia domowego i długiego życia jest połączenie dobrej nauki, dostępu do opieki medycznej, relacji lekarz-pacjent i dobrego stylu życia – nie blokady, nie narzucanie praw i wolności.

Te ogromne zbiorowe plany uwolnienia świata od zła dnia – czymkolwiek ono jest – prawdopodobnie przyniosą jeszcze większe problemy. Wojna jest często lekarstwem gorszym niż choroba. Podobnie jak blokady i mandaty zaprojektowane dla naszego własnego dobra. Opublikowane pod a Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Licencja międzynarodowa
W przypadku przedruków ustaw link kanoniczny z powrotem na oryginał Instytut Brownstone Artykuł i autor.

Autor

  • Jeffrey A. Tucker

    Jeffrey Tucker jest założycielem, autorem i prezesem Brownstone Institute. Jest także starszym felietonistą ekonomicznym „Epoch Times”, autorem 10 książek, m.in Życie po zamknięciuoraz wiele tysięcy artykułów w prasie naukowej i popularnej. Wypowiada się szeroko na tematy z zakresu ekonomii, technologii, filozofii społecznej i kultury.

    Zobacz wszystkie posty

Wpłać dziś

Twoje wsparcie finansowe dla Brownstone Institute idzie na wsparcie pisarzy, prawników, naukowców, ekonomistów i innych odważnych ludzi, którzy zostali usunięci zawodowo i wysiedleni podczas przewrotu naszych czasów. Możesz pomóc w wydobyciu prawdy poprzez ich bieżącą pracę.

Subskrybuj Brownstone, aby uzyskać więcej wiadomości

Bądź na bieżąco z Brownstone Institute